Farmy wiatrowe

Farma wiatrowa to nic innego jak instalacja złożona z pojedynczych turbin wiatrowych, których celem jest produkcja energii elektrycznej. Takie właśnie farmy zwykle podziwiać można było w Danii i Niemczech. Obecnie jednak coraz więcej powstaje ich na terenie Polski. Farma wiatrowa pozwala na zaspokojenie potrzeb mnóstwa mieszkańców danej okolicy. Co więcej to odnawialne źródło energii, niesie za sobą więc liczne zalety. Przede wszystkim pozyskiwanie energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych jest znacznie mniej szkodliwe na środowiska, nie pociąga również za sobą produkcji odpadów.

Jednakże często pojawiają się przeciwnicy dla tego typu elektrowni, ponieważ powodują one duży hałas, są nieatrakcyjnym urozmaiceniem krajobrazu, a także stanowią zagrożenie dla ptaków. W niektórych krajach budowane są elektrownie wiatrowe, które składają się z nawet kilkudziesięciu ustawionych blisko siebie turbin, tworzą zatem farmy wiatrowe. Należy mieć świadomość, że elektrownie wiatrowe mogą wpływać na lokalny klimat, tzn. większe ilości wiatraków skupionych w jednym miejscu mogą być przyczyną zmniejszenia prędkości wiatru.

Jak wygląda sytuacja elektrowni wiatrowych w Polsce? Otóż energetyka wiatrowa w kraju rozwija się już od początku 90. lat ubiegłego stulecia. Pierwszy wiatrak powstał przy Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Aktualnie znajduje się w tym miejscu farma wiatrowa. Jednakże pierwsza farma wiatrowa w Polsce istnieje od 2001 i znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Od tego czasu w kraju powstało i nadal powstaje coraz więcej farm wiatrowych.

Należy jednak wiedzieć, że Polska jest krajem, gdzie przeważają strefy ciszy wiatrowej. Najlepsze warunki wiatrowe są nad Bałtykiem, na Suwalszczyźnie, a także na Podkarpaciu. Rozwojowi energetyki wiatrowej na terenie Polski nie sprzyjają także przepisy prawne, a konkretnie koszty związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę wiatraków są bardzo wysokie, sięgać mogą aż 25% wszystkich kosztów związanych z uruchomieniem elektrowni wiatrowej.